Kollega - fackförbundet Unionens medlemstidningKollega - fackförbundet Unionens medlemstidning
Fredag 30 juli 2010

650 jobb bort från SAS

2010-02-09 Regeringen är villig att gå in med en miljard kronor för att stötta det krisdrabbade flygbolaget SAS. Trots det varslar företaget 650 anställda om uppsägning.
- Vi har en tuff tid framför oss eftersom vi arbetar med två parallella frågor, varslen och besparingarna, säger Pelle Gustafsson, kabinfackets ordförande

Den svenska personalavdelningen har lagt ett varsel på 505 tjänster i Sverige när SAS bantar. Konkret är det 125 personer på kabinsidan och 380 på den administrativa sidan.

- Vi har fått informationen  i dag så jag har inte varit i kontakt med några medlemmar än, men Unionen kommer att ha ett årsmöte i morgon och jag antar att det blir välbesökt, säger Pelle Gustavsson.

Att regeringen nu är villiga att gå in med pengar i SAS, till skillnad mot tidigare, beror på att bolag, anställda och kreditgivare visat att man är beredd att hitta lösningar. Staten har dock två krav som behöver uppfyllas föra att gå in med bidrag.

- Det ena är att de fackliga förhandlingarna ska vara på plats och det andra är att obligationslånen löses, säger Maud Olofsson, till Dagens Nyheter.

Artikeln är inte öppen för fler kommentarer

 

 

Nyfiken på...

Hypnos - Hur funkar det egentligen? Håkan Källving på Hypnosinstitutet i Stockholm vet.

Söka jobb-akuten Söka jobb-handlingar

Steg för steg -
till ditt nya jobb.

Yrke i Unionen

Unionen är Sveriges bredaste förbund att döma av floran av yrken som finns representerade bland medlemmarna. I vår djupdykning kan du läsa om 3D-animatören, begravningsrådgivaren, programledaren och 38 andra personer som berättar om sina jobb.