2009-10-21 Efter tio års kamp fick Ingrid Allermo sin hjärtinfarkt klassad som en arbetsskada hos Försäkringskassan. Men när ärendet gick vidare till AFA fick hon nej på sin begäran om kompletterande livränta trots att läkarna intygat att hon inte längre är förmögen att jobba.
- Det känns som att de aktivt letar skäl för att avslå, säger Ingrid Allermo.
Om din arbetsförmåga har blivit nedsatt med minst en femtondel till följd av en arbetsskada kan du söka livränta, som ska täcka den inkomstförlust du gör på grund av skadan.
Försäkringskassan betalar ut ersättning till en viss gräns. Därefter ska kompletterande försäkringar stå för resterande delen av löneförlusten. En försäkring som ingår i kollektivavtalet är TFA, trygghetsförsäkring vid arbetsskada, som administreras av AFA Försäkring. Men att bli godkänd hos Försäkringskassan innebär inte per automatik att du blir godkänd av AFA.
- Om det inte saknas något i underlaget så följer vi som regel Försäkringskassans beslut. Vi gör dock alltid en självständig prövning innan besluten fattas och i de fall vi behöver rådfrågar vi våra specialistläkare, säger Helen Claesson, försäkringsspecialist på AFA Försäkring.
Enligt Claes Jansson, enhetschef på LO-TCO Rättsskydd handlar det dock inte om enstaka fall utan betydligt fler avslag per år.
- De går emot besluten ganska ofta. Sedan händer det förstås att de gör en gynnsammare bedömning än Försäkringskassan men det tillhör ovanligheterna, säger han.
När Ingrid Allermo anmälde sitt ärende till AFA Försäkring trodde hon att kampen äntligen var över. Försäkringskassan hade godkänt hennes arbetsskada. Nu väntade endast lite pappersarbete och sedan skulle utbetalningarna vara i hamn. Istället kom besked om avslag. Afa försäkring godkände delar av hennes ärende men godtog inte hjärtinfarkten som en arbetsskada. Dessutom krävde pensionsbolaget Alecta en återbetalning på närmare 300 000 kronor.
- Under tiden som ärendet har pågått har jag haft tjänstepension från Alecta. När hjärtinfarkten sedan blev klassad som en arbetsskada så togs en del av pensionen bort och jag blev återbetalningsskyldig på den del jag redan fått. Sammanlagt var det sju år och 300 000 kronor, säger Ingrid Allermo.
Förra året blev överskottet i arbetsskadeförsäkringen 2,8 miljarder kronor, pengar som går direkt tillbaka till statskassan. Anledningen är att antalet arbetsskadeanmälningar minskat drastiskt. Men att försäkringen har gått med vinst under hela 2000-talet beror knappas på att arbetsmiljön blivit bättre.
- Jag tror inte att folk orkar ta kampen. Hade jag vetat att det skulle ta så mycket tid och kraft hade jag aldrig sökt. Men såhär i efterhand känner jag ändå att jag gjort rätt, säger Ingrid Allermo.
Ingrid Allermo har överklagat avslaget från AFA Försäkring och väntar nu på besked.
Lina Jonsson
lina.jonsson@unionen.se
2009-10-24arbetsskada | jag undrar ibland, vad man skall med alla försäkringar till. när det väl kommer till att man skall få hjälp så blir man stjälpt. alla borde kanske ha en varsin fallskärm i stället, på några miljoner, det hade väl varit rättvist. den enda rättvisa som finns är att alla har 24 timmar på dygnet, annan rättvisa finns inte. fallskärm åt alla, detta, skall man löneförhandla om. gan. landskrona
/ gan
2009-10-23Arbetsskadeförsäkringen behöver ses över! | AFA Försäkring använder utsedda s.k. experter som inte har tillräcklig kunskap och/eller inte vill godkänna relevant ersättning för de drabbade. De vill naturligtvis få förnyat förtroende hos Afa Försäkring, så då räknas det som ett bra utfört arbete om låg ersättningsnivå kan hållas.
Detta är ett konstigt sätt att arbeta på, då AFA Försäkring ägs av arbetsmarknadens parter, Svenskt Näringsliv, LO och PTK, avtal regleras via kollektivavtal, och borde således ifrågasättas utav dessa parter!
Turerna är dock många innan man kommer så långt som till AFA Försäkring.
Om man blir arbetsskadad på sitt arbete skall man först övertyga sin behandlande läkare om att så är fallet, för att rätt uppgifter förs in i din journal. Gör han en annan bedömning, ligger detta dig till last vid en senare bedömning.
Sedan skall du helst också ha någon specialistläkare som kan se att dina besvär är orsakade utav ditt arbete. Efter många år av sjukskrivningar och eventuella tvister med Försäkringskassan och dess försäkringsläkare, kan du få rätt till sjukersättning. Det är först då som rätten till livränta bedöms hos Försäkringskassan och då skall en Försäkringsläkare hos Försäkringskassan göra en ny bedömning.
Om du passerat alla dessa bedömningar och har rätt till livränta, kommer AFA Försäkring att, med godtyckligt valda s.k. specialister, att göra en ny bedömning. Problemet är att det nu kan ha gått en massa år sedan man blev sjuk, och mycket av bevisförmågan ligger på den drabbade.
Hur kan man tillåta en sådan här utdragen hantering?
/ Michael
Unionen är Sveriges bredaste förbund att döma av floran av yrken som finns representerade bland medlemmarna. I vår djupdykning kan du läsa om 3D-animatören, begravningsrådgivaren, programledaren och 38 andra personer som berättar om sina jobb.