Kollega - fackförbundet Unionens medlemstidningKollega - fackförbundet Unionens medlemstidning
Tisdag 18 juni 2013

Bild: Åsa Frisk

Veckans Matlåda:

Varmrökt lax med purjo och pasta

2011-09-07 En snabbrätt som är klar på en kvart (ungefär).

4 portioner

  • Pasta till 4 personer
  • 400 gram varmrökt lax
  • 3 dl matlagningsgrädde
  • 1 dl vitt vin
  • 1 msk fiskfond
  • 1 purjolök
  • Timjan, salt och peppar
Koka pasta enligt anvisningarna. Skölj purjolöken och strimla den i långsmala bitar. Låt grädde och vin koka upp. Krydda med fond, timjan, salt och peppar. Lägg i purjon och låt småputtra i ungefär fem minuter. Häll gräddpurjon över den färdiga pastan och rör om. Dra av skinnet på laxen och bryt den i stora bitar och "smula" det över pastan

 

 

Söka jobb-akuten Anställningsintervju

Hur får du in en giraff i ett kylskåp? Sajten Glassdoor har listat de 25 konstigaste frågorna vid anställningsintervjuer.

Ladda för semester! Semester

Det är inte bara att gå på semester. Varva ner innan, istället för att slösa lediga dagar åt att sluta stressa. Följ de här nio enkla stegen, så får du ut det mesta av din semester!

Fråga proffsen! Attraktionslagen

Låt universum sköta löneförhandlingen! Kan du bara förmå dig själv till att tro på att du ska få högre lön så sköter de högre makterna resten. Det menar de som lever efter attraktionslagen.

Gissa jobbet! Gissa Jobbet

Har du en krånglig titel? Grattis! Ju längre och obegripligare den är, desto mer är du värd. Eller? Gör vårt test - gissa jobbet!

Kollega testar müsli! Kollega testar müsli

Kollega har testat nio sorters müsli. Dyrast var inte bäst.

Förenade liv 15 maj