Kollega - fackförbundet Unionens medlemstidningKollega - fackförbundet Unionens medlemstidning
Torsdag 20 juni 2013
Nina Hagen:

Bekännelser

2011-12-19 Verbum

Betyg: K

 Neeej Nina! Jag önskar innerligt att jag aldrig hade läst dina Bekännelser. Vissa saker är det faktiskt bäst att hålla för sig själv.

Ubenhagen var en av de första skivor jag köpte och även om jag aldrig var någon inbiten fan, har Nina Hagen alltid framstått som oerhört cool och fascinerande. Tills nu - ett platt fall ner från punkpidestalen. Visst är det både roligt och intressant att läsa om Ninas barndom och tonår, men allt förbleknar inför alla förbaskade hallelujainterjektioner. Bekännelser är inte så mycket en självbiografi som en osande frälsningsmission. Nina Hagen en religiös fanatiker? Varför?

 

 

Söka jobb-akuten Anställningsintervju

Hur får du in en giraff i ett kylskåp? Sajten Glassdoor har listat de 25 konstigaste frågorna vid anställningsintervjuer.

Ladda för semester! Semester

Det är inte bara att gå på semester. Varva ner innan, istället för att slösa lediga dagar åt att sluta stressa. Följ de här nio enkla stegen, så får du ut det mesta av din semester!

Fråga proffsen! Attraktionslagen

Låt universum sköta löneförhandlingen! Kan du bara förmå dig själv till att tro på att du ska få högre lön så sköter de högre makterna resten. Det menar de som lever efter attraktionslagen.

Gissa jobbet! Gissa Jobbet

Har du en krånglig titel? Grattis! Ju längre och obegripligare den är, desto mer är du värd. Eller? Gör vårt test - gissa jobbet!

Kollega testar müsli! Kollega testar müsli

Kollega har testat nio sorters müsli. Dyrast var inte bäst.

Förenade liv 19 juni