Tidigare nr av Kollega hittar du här.
2012-06-29 Maria uttryckte sig väldigt väl i Kollega nr 5, 2012 och problemet är nog mycket större än vi tror. Som agnostiker och stark förespråkare för att ta in fler invandrare vill jag förklara detta:
Islam är inte som andra religioner. Man får faktiskt lov att granska religiösa tankar och komma med jämförande kommentarer mellan dem. Visst, Kristendomen har ett väldigt blodigt förflutet och Judarna med. Men har du någonsin hört om en Buddhistisk självmordsbombare?Insändarredaktör Åsa Frisk
asa.frisk@kollega.se
I GÅR 15:38
Personalen fick stanna - cheferna fick gåI GÅR 14:43
Riksdagen: Återinför årliga lönekartläggningarI GÅR 13:50
Stora Enso sparar - 2 500 anställda får gåI GÅR 13:23
Oviss framtid för delpensionenI GÅR 13:11
Svenskt Näringsliv: Håll ut!2013-06-17
Nytt avtal klart för bemanningsbranschen2013-05-27
Många vill lämna chefsjobb2013-06-14
Semestertest - så blir du redo för semestern2013-06-17
Hon fick nobben av Försäkringskassan
Hur får du in en giraff i ett kylskåp? Sajten Glassdoor har listat de 25 konstigaste frågorna vid anställningsintervjuer.
Det är inte bara att gå på semester. Varva ner innan, istället för att slösa lediga dagar åt att sluta stressa. Följ de här nio enkla stegen, så får du ut det mesta av din semester!
Låt universum sköta löneförhandlingen! Kan du bara förmå dig själv till att tro på att du ska få högre lön så sköter de högre makterna resten. Det menar de som lever efter attraktionslagen.
Har du en krånglig titel? Grattis! Ju längre och obegripligare den är, desto mer är du värd. Eller? Gör vårt test - gissa jobbet!