Hoppa till huvudinnehåll
Sjukförsäkring

Så slipper du karensdagarna när du är sjuk

Att drabbas av en sjukdom som till exempel migrän behöver inte innebära ekonomisk katastrof. Det finns chans att slippa karensdagarna samtidigt som din arbetsgivare slipper betala sjuklön.
Johanna Rovira Publicerad

Lider du av en sjukdom som gör att du är borta ofta från jobbet, men kanske korta perioder? För den som har exempelvis migrän eller kraftig mensvärk kan det svida i plånboken i längden. Men vad många inte känner till är att det faktiskt finns ett särskilt högriskskydd att ansöka om hos Försäkringskassan. Om en läkare ställer prognosen att du kommer att vara borta från jobbet mer än tio gånger på ett år, kan du helt slippa karensdagar.

– Det särskilda högriskskyddet infördes samtidigt som karensdagen, 1991, just för att skydda folk som är borta mycket från jobbet, säger Cecilia Udin, försäkringsspecialist på Försäkringskassan.

Vilka sjukdomar som ger rätt till högriskskyddet vill inte Cecilia Udin specificera.

– Vi bedömer inte utifrån olika sjukdomar, utan det handlar om hur sjukdomen slår mot den enskilda individen. Men det kan till exempel röra sig om migrän, kraftig mensvärk eller olika allergier som gör att man är borta vissa tider under året.

Trots att över en miljon människor lider av migrän och det måste finnas tusentals andra som skulle kunna vara betjänta av skyddet, är det bara uppskattningsvis mellan 13 000 och 14 000 personer som har fått det beviljat. En trolig orsak är att många inte känner till möjligheten att söka särskilt högriskskydd.

– Vi försöker inte göra det okänt, men vi har väl inte direkt gjort reklam för det heller, erkänner Cecilia Udin.

Samtidigt som den enskilde slipper karensdagar slipper också arbetsgivaren betala sjuklön för en anställd som har särskilt högriskskydd. Men det är den anställde som måste ansöka om skyddet. För att få högriskskyddet beviljat måste sjukdomen vara väl dokumenterad och Cecilia Udin föreslår att man skickar med ett läkarutlåtande med en prognos på att man kommer att vara borta mer än tio dagar.

– Är du sedan bara borta åtta eller nio dagar så spelar inte det någon roll, det är ju bara bra. Har du fått högriskskyddet beviljat så har du.

Har du väl fått skyddet beviljat spelar det heller ingen roll varför du är sjukfrånvarande - man slipper karensdag oavsett om man är hemma för migrän eller för exempelvis förkylning eller magsjuka. Vanligtvis ansöker du för ett år i taget, även om det finns ett fåtal som fått högriskskyddet beviljat tills vidare.

Lider du av en sjukdom med längre skov, där du är borta mer än 28 dagar i följd, finns det ett särskilt högriskskydd även för det. Då kommer du inte undan karensdagarna, men arbetsgivaren slipper betala din sjuklön.

– Det skyddet är för att arbetsgivaren ska kunna anställa en person med frekvent sjukfrånvaro, säger Cecilia Udin.

Allmänt högriskskydd är något som alla anställda kan åtnjuta. Det innebär att ingen ska behöva ha mer än 10 karensdagar på ett år. Har du varit sjuk tio gånger så slipper du alltså den elfte karensdagen. Om arbetsgivaren håller koll, vill säga.

–  Allmänt högriskskydd är inget man ansöker om. Det är något som arbetsgivaren ska hålla reda på, säger Cecilia Udin.

Läs mer på Försäkringskassans webbplats - sök på särskilt högriskskydd.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Sjukförsäkring

Läsarna om att sjuka tvingas till soc: ”Sverige är omänskligt”

”Fruktansvärd utveckling.” ”Det sociala skyddsnätet är satt ur spel.” ”Panik och hopplöshet.” Många har reagerat starkt på Kollegas artikel om Maria Dahlin som nekas sjukersättning och tvingas bo i sina föräldrars källare.
David Österberg Publicerad 4 mars 2026, kl 13:03
Maria Dahlin får ingen sjukersättning
Maria Dahlin tvingas leva på socialbidrag - trots att hon är sjuk och har nedsatt arbetsförmåga. Många läsare har reagerat kraftigt på hennes historia.

I måndags berättade Kollega om Maria Dahlin. Hon har trötthet, hjärntrötthet och kraftig huvudvärk efter ett ryggmärgsprov som gick fel. Försäkringskassan anser att hon har nedsatt arbetsförmåga – men nekar henne ändå sjukersättning. Nu tvingas hon, likt 25 000 andra sjuka, leva på ekonomiskt bistånd.

Artikeln har väckt starka reaktioner och fått tusentals kommentarer i sociala medier. Många skriver att de är eller har varit i liknande situationer:

”Vet hur det är. Blev hemlös på grund av för lång handläggningstid och låg ersättning från Försäkringskassan och ingen hjälp från socialtjänsten. Inte okej någonstans när man arbetat och betalat skatt sen gymnasiet.”

”Är 57 år. Har flyttat in i min 84-åriga pappas vardagsrum. När han går bort står jag hemlös, har inte råd med en liten etta ens. Är för jäkligt att vi vuxna inte ens ska ha råd med det självklaraste att få bo själva.”

”Vi är många som bor i någons källare. För mig har det varit så här sedan hösten 2019. Kommer inte att bli bättre.”

Kritik mot det sociala skyddsnätet

Flera läsare lyfter bristerna i det sociala skyddsnätet – och kallar systemet omänskligt:

”Det är skrämmande hur det blivit i Sverige. Mer och mer likt USA. Är det det här Sverige vi vill ha? Politiker som bara ser om sitt eget hus.”

”Sverige är riktigt omänskligt. Har vi jobbat och betalat skatt för att förnedras och spottas på när vi behöver systemet?”

”Moder Svea är sjuk. Det finns inget socialt skyddsnät även om det står i skolans läromedel. Riktigt skrämmande.”

Politiska beslut ligger bakom

Många anser att vår nuvarande regering bär ansvar för bristerna. Andra hävdar att problemen funnits länge:

”Högermajoritet i Sveriges riksdag sedan år 2006. Man kan inte rösta höger utan att få högerpolitik.”

”Blev sjuk 1999, redan då nekades folk sjukersättning, sedan blev det bara värre och värre. Detta är ju inget nytt system överhuvudtaget.”

”Det är ju en medveten politik som försämrar kontinuerligt för de som anses tärande, alltså inte jobbar. Det är ju inte alls svårt att se. Högerpolitik innebär att se till att folk måste jobba oavsett om de är friska nog och helst flera jobb för att klara sig.”

”Oavsett regering så har Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen varit totalt katastrofala i många år, så ingen idé att försöka skylla på det. Dom bryr sig inte om dom som är sjuka på riktigt eller dom äldre heller för den delen.” 

Kritik mot Försäkringskassan

I flera kommentarer får Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen kritik. 

”Problemet är att läkarna som jobbar på Försäkringskassan verkar ha fått en helt annan läkarutbildning än de läkare som jobbar på vårdcentral eller sjukhus.”

”Vi som jobbar på Arbetsförmedlingen märker att samordningen av regler mellan vår myndighet, Försäkringskassan, kommunernas socialförvaltningar och vården inte gagnar den enskilde och att många kommer i kläm. Det är sorgligt och upprörande och som enskild handläggare mår jag ofta dåligt över att inte kunna göra mer.”

”Det är jättesvårt för individer som är ”halvdana”, för sjuka för att ha en rimlig chans på arbetsmarknaden, för friska för att få hel sjukersättning. Vi kommer ofta i kläm.”

”Sinnessjukt system! Varför tvingas hon söka jobb när hon är sjuk? Och vilken arbetsgivare vill anställa någon som är sjuk? Det här måste få ett stopp nu!”