Hoppa till huvudinnehåll
Jämställdhet

Facebook och Apple erbjuder nedfrysning av ägg

Facebook och Apple erbjuder kvinnliga anställda nedfrysning av sina ägg för att de ska kunna fokusera på karriären och bilda familj senare i livet.
Gabriella Westberg Publicerad
Colourbox
Som en riktad löneförmån erbjuds kvinnliga anställda på Facebook och Apple att frysa ned sina ägg - för att kunna klara av karriären först och skaffa familj senare i livet. Colourbox

Att IT-branschen haft svårt att rekrytera kvinnor har fått en del uppmärksamhet på sistone, inte minst tack vare att flera av de stora jättarna offentliggjort sina (o)jämlikhetssiffror under året. Nu växer trycket på IT-bolagen att visa att man jobbar med att få en bättre representation bland de anställda.

I linje med det erbjuder nu IT-jättarna Facebook och Apple kvinnliga anställda att frysa ned sina ägg, som en slags riktad löneförmån. Därmed kan kvinnor lockas fokusera på sina karriärer utan att bekymra sig över hur de ska hinna med att också bilda familj. Genom att frysa ned ägg ska de få chans att bli gravida senare i livet, resonerar bolagen.

Den behandling som krävs för att kunna frysa ned ägg för senare befruktning kostar omkring 10 000 dollar, motsvarande 70 000 svenska kronor, i USA. Tillkommer gör ett par tusen kronor per år för förvaring av äggen. Både Facebook och Apple står för kostnader upp till 20 000 dollar, rapporterar TT.

Facebook har redan lanserat förmånen bland sina anställda och Apple kommer att göra det efter årsskiftet, rapporterar tv-kanalen NBC. Huruvida bolagens manliga anställda på något sätt erbjuds möjlighet att kombinera karriär och familj framkommer inte.

 

 

Befruktning på Posten

Som Kollega rapporterade om i fjol erbjuder också svenska Posten sina kvinnliga anställda provrörsbefruktning som en löneförmån.
 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Jämställdhet

Regeringen stoppar lag om lönetransparens

EU:s nya regler för lönetransparens skulle gälla från juli i år. Sedan ändrade regeringen sig och sköt på införandet till januari 2027. Nu ändrar sig regeringen igen och vill att EU gör om direktivet.
David Österberg Publicerad 26 mars 2026, kl 09:39
Nina Larsson (L), jämställdhetsminister
Regeringen drar tillbaka lagen om lönetransparens. Regeringen vill att EU ändrar på direktivet och skjuter på införandet. Enligt jämställdhetsminister Nina Larsson (L) skapar reglerna onödig administrativ börda. Jessica Gow/TT

Män tjänar mer än kvinnor. Det vill EU ändra på genom direktivet om lönetransparens. Direktivet innebär bland annat att arbetsgivare ska redovisa lönespann i jobbannonser, rapportera löneskillnader mellan kvinnor och män till Diskrimineringsombudsmannen och informera anställda om snittlönen på arbetsplatsen. 

Direktivet skulle bli lag i juli, men sedan ändrade regeringen sig och sköt på införandet till januari 2027. Anledningen var att arbetsgivarna ansåg att de behövde mer tid på sig för att förbereda sig för de nya reglerna. 

Kräver att EU ändrar direktivet

Nu meddelar regeringen att direktivet måste göras om innan det kan bli lag i Sverige. Det blir därför ingen proposition om lönetransparens. I stället ska regeringen verka för att EU gör om direktivet och skjuter på när det ska vara infört.

– Syftet med direktivet är bra. Osakliga löneskillnader måste bekämpas och fler verktyg behövs. Det har samtidigt blivit allt tydligare hur stora utmaningarna är med att genomföra direktivet i en nationell kontext, både för oss i Sverige och i andra EU-länder. Därför behövs det ett omtag på EU-nivå och vi tar nu initiativ till det, säger jämställdhetsminister Nina Larsson i ett pressmeddelande.

Enligt pressmeddelandet har beslutet fattats efter att regeringen haft dialog med arbetsgivare, fackförbund och civilsamhället. Regeringen anser att direktivet inte ger tillräcklig flexibilitet för nationella lösningar och skapar ”onödig administrativ börda”.

Det är oklart hur EU ställer sig till Sveriges krav.