Hoppa till huvudinnehåll
Hälsa

Svenskar kvar på Volvo i Kina

Efter Coronavirusets utbrott har flera svenska företag infört resestopp till Kina och satt anställda i karantän för att skydda medarbetarna. Men en del personal löper fortfarande risk att bli sjuka eftersom de fortsätter jobba i Kina. Däribland ett hundratal anställda på Volvo Cars.
Anita Täpp Publicerad
Karin Olander / TT
Ett hundratal svenska Volvoanställda är kvar i Kina. Karin Olander / TT

Flera svenska storföretag, där anställda ofta reser till Kina, har i princip stoppat alla resor till landet. På exempelvis Volvo Cars kan ”affärskritiska” resor fortfarande göras, men då endast om högsta ledningen har gett tillstånd till det.

Under de senaste veckorna har Volvomedarbetare som varit i Kina satts i ett par veckors karantän när de kommit hem. Det för att den som kan ha smittats av viruset inte ska sprida det vidare till kollegor och andra.

Unionenklubben på Volvo Cars vet inte hur många som suttit och fortfarande sitter i karantän.

– Jag har inga siffror på det och vet inte heller vilka det är och om det är våra medlemmar. Men det är något som chef och medarbetare själva sköter om, så att man kan jobba hemifrån så gott det går med full lön. Och när man varit symtomfri i ett par veckor kan man gå till sin arbetsplats igen. Det är givna regler som ska följas, säger Jörgen Olsson, ordförande för Unionenklubben på Volvo Cars.

Bilföretaget har verksamhet i Shanghai och Chengdu, som ligger cirka 80 respektive 100 mil från Wuhan-regionen.

– Om någon Volvoanställd finns i Wuhan vet jag inte. Vi har inga kontor eller fabriker där. Å andra sidan kan jag tänka mig att vårt säljfolk, som reser runt i världen, kan ha varit där. Och sedan kan vi ju också ha återförsäljare och underleverantörer i området, säger Jörgen Olsson.

– Fast vi har inte fått någon information som klubb mer än det som stått på intranätet.

Huvudskyddsombudet Bosse Skyllerström har inte upplevt att det finns någon oro för viruset bland medarbetarna i Sverige.

– Men vi har också många anställda i Kina, som de drygt hundratal svenskar som jobbar på kontrakt där, och som säkert kan vara oroliga. Och dem behöver ledningen fånga upp, så att de kan jobba hemifrån i Kina.

Vilka arbetsuppgifter har de?
– Vi har exempelvis en utvecklingsavdelning i Shanghai och en del som jobbar på våra fabriker runt om i Kina, säger Bosse Skyllerström.

– De flesta är just nu i Sverige eller på semester runt om i Asien, på grund av det kinesiska nyåret. Jag har inte pratat med någon av dem än. Men de kan säkert vara oroliga. Inte minst med tanke på att många kineser i samband med firandet av nyåret snart kommer tillbaka till sin arbetsplats efter att ha rest till sina familjer i andra delar av Kina.

Så gör andra storföretag

Andra svenska storföretag som vidtagit åtgärder för att skydda medarbetare från coronaviruset, exemeplvis genom resestopp och karantän, är bland andra SKF, Cevt, Astra Zeneca, Assa Abloy, AB Volvo, Sandvik, Electrolux, Alfa Laval och Atlas Copco. H&M och Ikea har även stängt butiker i Kina.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Hälsa

Så blir du gladare på bara en dag - oväntat jobbtips

Småprat gör oss snabbt gladare enligt forskare. Ge dig själv en lyckoboost på jobbet genom att småsnacka mer under arbetsdagen. Det hälsotipset ger psykologen Siri Helle.
Elisabeth Brising Publicerad 7 april 2026, kl 06:01
Småprat på jobbet kaffe
Vi tenderar att underskatta hur mycket andra gillar oss. Och vi avslutar samtal tidigare än nödvändigt. Dessutom mår vi bättre samma dag om vi småpratat mycket säger Siri Helle, psykolog och författare. Foto: Colourbox

Ska du testa en supersnabb grej för att bli på bättre humör? Småprata mer. 

Siri Helle
Siri Helle. Foto: Erik Ardelius

– När du står och väntar vid kaffeautomaten – i stället för att ta upp telefonen - ge någon en komplimang för frisyren eller skämta, föreslår Siri Helle, psykolog och författare.

Småprat gör oss nämligen snabbt gladare och det är ett oväntat enkelt sätt att höja vårt välmående. Det visar en stor forskningsöversikt som publicerats i vetenskapstidskriften Nature

Bättre än träning och mindfulness

Enligt studien är småsnack ett säkrare kort än både mindfulness, skogspromenader och träning när det gäller snabb humörhöjning.

– Forskare har sett att ju fler kontakter vi haft under en dag, desto gladare är vi i slutet av dagen. Vi är flockdjur och att småprata är ett socialt smörjmedel. Man känner att man hör till. Det är ett sätt att få kontakt, känna ömsesidig välvilja och få oss ur våra egna huvuden, säger Siri Helle.

När vi inte tänker på något särskilt så är det nämligen vanligt att vi går och grubblar över våra problem, enligt psykologerna. De ytliga kontakterna i vardagen med servicepersonal och kollegor blir en sorts paus från det. 

Att heja på grannar och kollegor, byta några ord om mello, matlådan eller semestern kan såklart inte ersätta våra djupare relationers betydelse. Men med våra nära och kära tenderar vi också att prata mer om problem, klaga och hamna i dilemman och konflikter.

– Man får andra saker av nära relationer, men vi blir snabbt på bättre humör av några små meningsutbyten med enkla och lättsamma ämnen som inte blir emotionellt laddade, säger Siri Helle.

Dyker hellre ner i telefonen

Så varför dyker vi hellre ner i telefonen än lyfter blicken och möter en annans? Jo, vi underskattar trevligheten som väntar. Vi är ganska dåliga på känsloprognoser, att förutsäga hur vi kommer påverkas av olika händelser. 


”Vi tenderar att underskatta hur mycket andra gillar oss” 

– På samma sätt är det lätt att stanna hemma i soffan trots att vi nog blivit gladare av att välja träningspasset eller festen, säger Siri Helle.

Skulle åka tåg med främling

Hon hänvisar till en studie med en grupp som skulle åka tåg och fick i uppgift att småprata med en främling. De flesta tänkte innan: Det kommer bara bli stelt! Men efteråt såg man att båda parter som hade småpratat med varandra blev på bättre humör.

Psykologen förklarar att vi som art har en tendens att fokusera mer på negativ information eftersom det har haft ett överlevnadsvärde. 

– Vi minns bättre den enda gången det gick fel och blev stelt ...

Det finns också ett psykologiskt fejnomen som kallas ”the liking gap”. 

– Vi tenderar att underskatta hur mycket andra gillar oss. Och vi avslutar samtal tidigare än nödvändigt för att vi tänker att vi inte ska vara till besvär.

Ska någon undvika småprat på jobbet? 

– Är man väldigt stressad och prestationsinriktad blir det bara en punkt till på att göra listan. Det här innebär att hitta sitt lekfulla, avslappnande jag, snarare än att bocka av ett leende.

Psykologens tips till blyga och stressade 

Många blyga eller introverta tycker dock att det är väldigt obekvämt att inleda konversationer med halvbekanta. 

Har du några tips till den blyga småpratsundvikaren? 

– Öva, öva, öva. Mängdträna små interaktioner, som att ge någon en komplimang. Säg hej med ett leende – svårare behöver det inte vara.