Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Checklista mot rasism på jobbet

Fördomar på jobbet går att motarbeta. Unionen har tagit fram en checklista med handfasta tips för en inkluderande arbetsmiljö.
- Vi delar alla ansvaret för att skapa en arbetsmiljö som är fri från fördomar och rasism, säger Karin Skånberg som är regionchef i Stockholm.
Lina Björk Publicerad
Husfasad med Unionens logga.
Foto: Janerik Henriksson / TT

Skrattar du med när kollegan drar ett skämt om invandrare på fikarasten? Förläggs konferenser och kickoffer i samband med kulturella och religiösa högtider? Då kanske det är dags att ta en titt på Unionens checklista för inkluderande arbetsmiljö.

Under Unionen Stockholms regionsråd i april uppstod livliga diskussioner om förbundets förhållningssätt till politiska partier som har en människosyn som strider mot alla människors lika värde, som Kollega rapporterade om då.

I slutet av regionrådsdagen antogs ett uttalande mot rasism där rådet lyfte fram vikten av att man som förtroendevald ställer sig bakom förbundets värderingar. Som en del i det ska Unionen erbjuda utbildning för både medlemmar och förtroendevalda. Checklistan är en del av den utbildningen.

- Vi har tagit fram listan för att vi vill bidra till att man blir lite mer medveten om hur man samtalar kring fikabordet. Oavsett från vilket land du kommer eller vilken sexuell läggning du har, så ska det vara ditt engagemang och prestation på jobbet som har betydelse, säger Karin Skånberg.

Som exempel tipsar Unionen om att man med nya medarbetare kan välja bort frågor om etniskt ursprung tills man lärt känna varandra, titta på hur företaget representeras utåt, finns fler nationaliteter representerade på hemsidan och i broschyrer och se över anställningsförfarandena, vilka inkluderas i annonser? Men kanske viktigast av allt: säg ifrån när någon blir illa behandlad!

- Vi har alla en inre kompass. Modet att stå för sina åsikter och säga ifrån när något inte känns bra gör att vi stärks som både grupp och människa. Det behöver inte vara i stora sammanhang utan går lika bra på fikarasten.

Förutom checklistan kommer Unionen Stockholm att anordna en likabehandlings-show med komikerna Moa Svan och Nour El Refai den 24 september och en föreläsning med stiftelsen Expo den 7 oktober.

- Vi får många positiva kommentarer och mejl från våra medlemmar när vi anordnar aktiviteter där allas lika värde diskuteras. Det är viktigt för både dem och oss att prata om värdegrundsfrågor, säger Karin Skånberg.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Fackligt muller i dataspelsbranschen

Det görs nedskärningar i spelbranschen. Samtidigt har det fackliga engagemanget ökat.
– Ju tuffare villkor desto mer kavlar folk upp ärmarna, säger Björn Larm, kollektivavtalssamordnare på Unionen.
Elisabeth Brising Publicerad 17 september 2025, kl 06:01
Massive Entertainment/Ubisoft
Enligt Unionen finns ett växande intresse för fackliga frågor bland anställda i spelbranschen just nu. Det kan bero på sämre tider. King och Massive Entertainment/Ubisoft är exempel på spelföretag som tvingats säga upp personal. Foto: Massive Entertainment Press

7000 jobb i techbranschen har försvunnit första halvåret 2025 jämfört med året innan enligt en rapport från Tech Sverige, trots stora investeringar i branschen. 

”Ersätts inte av AI”

Spelbolag som Massive Entertainment/Ubisoft, King, Toadman Interactive och Thunderful games har gjort sig av med folk enligt Unionen. I media har det funnits uppgifter om att anställda på King ersätts av AI. Men Björn Larm känner inte igen det. 

Björn Larm Unionen
Björn Larm. Foto: Unionen

AI skapar oftast inte uppsägningarna, vad vi vet. Problemet i branschen är att det inte finns lika mycket kapital som de vuxit för och att konjunkturen går ner, säger Björn Larm. 

Teknikfackligt nätverk

För de anställda har tuffare tider fått fler att prata om villkoren i spelbranschen.  

Det finns ett teknikfackligt nätverk som grundar sig i anställdas engagemang, säger Björn Larm. 

Det organiseras via en Techdiscord som är frikopplad från fackförbund, men som samlat 200 personer som pratar arbetsvillkor och fackliga ämnen.

Unionen jobbar också aktivt med techbranschen och bjuder in medlemmar till webbinarier och anordnar träffar med medlemmar och fackklubbar. Löner, arbetstidsförkortning och rätt till hybridarbete är heta frågor enligt Björn Larm. Han hoppas samtalen kommer leda till en ökad organisering och fler kollektivavtal i branschen. 

Vi försöker stödja det fackliga arbetet på gräsrotsnivå. 

Satsning på kollektivavtal inom tech

Unionen har tecknat kollektivavtal på 400 techbolag senaste två åren, vilket Kollega skrivit om tidigare. 

Kollektivavtal finns i dag på spelbolagen Fatalist (Avalanche), Paradoxe Interactive och EA Digital Illusions CE/Dice (som ägs av Electronic Arts)

Enligt Björn Larm på Unionen förs diskussioner om att teckna kollektivavtal med flera andra bolag. 

Ledarna för Massive Entertainment (som ägs av Ubisoft) och Sharkmob (som ägs av Tencent) har gått ut i media och tagit initiativ till ett nytt branschspecifikt kollektivavtal. 

Vad vill medlemmarna i spelbranschen ha från Unionen?

Det finns en oro kring utköp och vi svarar på många frågor om juridiken. I stället för att säga upp folk på ett strukturerat sätt med involvering av anställda och fack får chefer välja ut vilka de tycker ska gå och så får de personerna ett utköpsförslag. 

”Osäkra, dumma och felaktiga”

Björn Larm tycker utköpsmetoden i spelbranschen leder till ”osäkra, dumma och felaktiga beslut”. En förhandling om arbetsbrist som följer lagen om medbestämmande, mbl, hade varit att föredra och följt juridiken enligt Unionens ombudsman. Nu riskerar nyckelpersoner att försvinna på lösa grunder enligt facket.

Missnöje med 100 procent kontorskrav

Unionenklubben på Paradox Interactive är en av de Unionenklubbar inom tech som vågar delta i det offentliga samtalet om sina anställningsvillkor. Sedan 1 september är det inte tillåtet med hemarbete på Paradox utan särskilda skäl. Beslutet ledde till ett stort missnöje

Enligt Gustav Palmqvist, Unionens klubbordförande på Paradox, fortsätter frågan om hemarbete engagera anställda. 

Gustav Palmqvist
Gustav Palmqvist. Foto: Privat

– Vi vill skapa en större och bredare debatt runt det här med rätt till hybridarbete bland Unionens medlemmar inför nästa kollektivavtalsförhandling, säger han. 

Är rätten till hybridjobbande viktigare än arbetstidsförkortning?

– Många känner att fyradagarsvecka är den absoluta drömmen, men vägen dit verkar ganska lång. Så då är det sådana här saker som känns mer närliggande.